23-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Yeni Sayfa 1
Sağlam kafamı,Sağlam Kalçamı?
M.Akif CAN

Sağlam kafamı,Sağlam Kalçamı iş bulur.
           Halk olarak bu kötü gidişatı Düzeltmenin yolu,futbolu gündemden düşürmeyen,meşin topun peşinden giden ,topa vurmak için alnını ve bacak kaslarını geliştiren nesillere değil, 1.derece beynini ve gönlünü halkımızın huzuru ve refahı için kullanan nesillere ve idarecilere ihtiyacımız var.

         Tüketime sürüklenen toplumlar ekonomi olarak esaret altındadır. Esarete düşmemek için eğitim olmazsa olmazımızdır. Kendi eğitim sistemimiz ile herkesin örnek olarak gösterdiği Finlandiya’ya bakalım.Finlandiya İsveç ve Rusya’nın egemenliğinden sonra 1866 yılları itibariyle her şeyin başı eğitim diyerek inanılmazı başardılar.

            Bizdeki eğitim sistemi deyim yerindeyse Arap saçına dönmüş bir türlü rayına oturmuyor. Eğer eğitimde sisteminiz olmazsa,oku diyen bir dinin mensupları olarak çağdaş medeniyetler seviyesine çıkamayız...
              Her gelen kendisine göre sistem oluşturursa kısır döngüde gelgitleri yaşarsınız.Tarihimize bakarsak 1920 yılından itibaren 68 milli eğitim bakanı görev almış. Bunlardan sadece. 16 tanesi eğitim kökenlidir. Bu sayıya mesela şahıs ziraat mezunu öğretim görevlisi onlarıda eğitim kökenli kabul edersek sayı bu. Milli eğitim bakanlığı yapan bakanları meslekleri ise genelde,işletme, iktisat ,ekonomi ,hukuk ,tıp,mühendis,kaymakam,vali v.b asıl görevi eğitim olmayan herkes bu işi yapmış.
       Öğretmenden sağlık bakanı,mühendisten adalet bakanı,veterinerden Diyanet işleri başkanı olursa sistem çöker. Bakınız eğitim sistemimize beğenen var mı? Sınav sistemlerimiz sbs, oks, teog , öss, öys, lys, ygs.dgs.kpss.ales.tus. v.b... aslında al birini vur ötekine her gelen memleketin geleceğini tayin edecek nesilleri farklı sınav sistemleri ile deli divaneye çevirdi.İsimler değişse de bizde harf mi yok sonuç değişmiyor.
      Çaresi ekmeği ekmekçiye vermektir. tıp,hukuk,ziraat mezununu eğitimde sorumlu olmamalı.Görev alan hiç kimsede bu benim bilgi alanım değil deyip görevi iade etmiyor.Ne iş olsa yaparım diyen issizler gibi, hangi bakanlık olsa yaparım abi dememeliler.
       Sınav sistemine bakalım en düşük puan alanlar,meslek ve din eğitimine yerleştiriliyor. İkisi de hassas konu. i yüksek puan alan kişiler meslek okullarına ve din eğitimi veren okullara öncelikli alınsa daha iyi olmaz mı. lise eğitiminde mesleğin uygulamasını öğrenen öğrenci, yüksek öğretimde mesleğini geliştirip uzmanlaşma sürecini orada ayrıntılı olarak tamamlamalı. Temeli olmayan düz bir liseden gelen birey yüksek öğretimde mesleği teorik olarak öğrense de pratikte başarı oranı çok düşük oluyor hemen gözünü bir fabrikanın CEO su nasıl olabilirimin hayalleri ile yaşıyor.Masada oturayım gelen giden evrakları imzalayayım telaşına düşüyor.Bakarsan vatandaş kendince haklı Malum piyasada ve okullarımızda ar-ge çalışmaları yok denecek kadar kısıtlıdır.  
        İşe alınırken birey yeterlilik sınavına girmek zorunda kalıyorlar efendiler diplomayı verdiğiniz yetersizse neden mezun edersiniz,veya bir sınav bunca emeğin objektif karşılığımı,örneğin yüksek lisans yapmak isteyenler ales sınavına girerken Türkçe ve Matematikte sınava tabi oluyor.Sayısalcılar sayısalı,Edebiyatçılar edebiyatı yapıyor.Ya Tarih,Beden,Güzel sanatlar,Coğrafya, mezunlarına da sorular aynı çıkıyor.Bu adilmi siz herkesi diplomasına göre sınava tabi tutsanız meslek neyse sorular oradan gelse.Ata et ,ite ot vermeye devam etmeseniz.
       Hele Dil meselesine hiç girmeyelim üniversite dahil herkes 15 yıl yabancı dil dersi görüyor CV.lerde bildiği yabancı dili sorulduğunda örneğin İngilizce yazıyor.Fakat evet dil biliyorum diyenlerin %80 i adın ne,nasılsın bu iki cümleyi ancak kurabiliyorlar.

    Birey eğer iş imkanı da bulamadıysa başlıyor memlekette beyin göçleri giden gidiyor,iş bulamayanda ne iş olsa yaparım abi diyor. ve birey hayata mutsuz başlıyor hayata.ve sonra sen 23 yıl emek ver sonra batıya yetişmiş bireylerini kaptır olacak iş değil.

................

ve yetmezmiş gibi  sınavlarda düşük puan alan öğrenciyi imam hatibe alırsan bu bireyin kendine de topluma da faydası olmaz.Sonrada Halkı merdiven altı din tüccarlarına kaptırırsınızda insanın dünyasını da ahiretini’de mahvedersiniz...

     Ve sahipsiz kuzuyu kurta,sahipsiz nesli papaza kaptırırsınız.İmamlarınızı ölü çetelesi tutan görevlilere dönüştürürsünüz.Eğitin din görevlilerinizi en üst yerlerde donanımlı hale getirin ki memleketin ihtiyaç hissedilen yerlerinde yabancı uyruklulara ,gayri Müslimlere dünya dillerinde camilerde ve kültür saraylarında ,ihtiyaç duyulan her yerde bilgilendirmeler,konferanslar versinler.Dinde eğitim ve öğretimin ,vatan-millet sevgisinin önemini ,Aileye bağlılığı, İslami terör iftiralarının düzmece olduğunu anlatsınlar.Fakat yapmadılar yıllarca ata et,ite ot yedirmeye kalktılar kerameti Avrupalılaşmakta arayanlar Avrupalı olamadıkları gibi kimliksiz,kişiliksiz maddiperest, tabiatperest oldular.ve sistemi böyle tıkadılar.

        Süreç Öyle bir hal aldı ki sağlam kalça,sağlam kafaya tercih edilir oldu.Kişiliği ile iş bulamayanlar dişiliği ile iş aramaya başladı.

       Okullarımız niteliksiz diploma basan matbaa konumuna gelmemeliydi.Hele özel okullar maaşallah herkesin diploma notu 100 üzerinden en az 90 sınava girip çıkan 90 lık öğrenci eksi puanlarda geziyor nadirde olsa değil,hem de çoğunlukta .Araştıralım diploma notu 90olupta eksiye giden öğrenci sayısı kaç kişi.Öğretmeni öğrencisine ücretle ders veriyor ,devlet ücretsiz kitap dağıtıyor özel ve devletin kendi okulları dahil(bir çok okulda)başka kaynaklar kullanıyorlar.Kimlere rant sağlanıyorsa!
    Üniversite Sınavını kazanan öğrenci mezuniyet sonrası ne ile karşılaşacağını öngörebilmeli.Devlet herkese iş veremez bu doğaldır.Fakat devlet vatandaşını yetiştirip gurbet ellere gitmelerine fırsat vermeden değerlendirmek zorundadır.
      Nesil geleceğinin popçu veya topçu olursa kurtulacağını düşünmemelidir.
İstikbalini ilim ve fenden aramalıdır.

Bir devlette eğitim,sağlık,ve güvenlikte tasarruf olmaz.Hepimiz fert fert memleketimizin kalkınması için üzerimize düşeni yapmamız gerekir.
      
Ben yazarsam rahatsız olursunuz…

           Sizi Rahatsız Etmeye geldim…

                   Selam ve dua ile                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          30.09.2017

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-09-2017 22:52 - 859 Okunma
M.Akif CAN yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Bu makama neden talip olursunuz? 08-11-2018 tarihinde eklendi
Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı 28-10-2018 tarihinde eklendi
Hep Alavere ,Dalavere Nurdağılı Memet Hep Sen Nöbete Olmamalı.. 27-05-2018 tarihinde eklendi
Nurdağın'da Şeytanın Bacağını Kim Kıracak… 08-03-2018 tarihinde eklendi
Sağlam kafamı,Sağlam Kalçamı? 30-09-2017 tarihinde eklendi
Nurdağı Meslek Yüksekokulu 26-09-2017 tarihinde eklendi
Hizmete Talip Olun ,Komisyona Değil 27-08-2017 tarihinde eklendi
Bu Bayram Anneler Çocuklarını 12-08-2015 tarihinde eklendi
Türk,Kürt Ayrımı... 05-07-2015 tarihinde eklendi
Bir Teog sınavı 07-04-2015 tarihinde eklendi
Yazarlar Tümü
Selami Kurt
MÜSLÜMAN OLMAK ŞEREFTİR
Ramazan Tuncer
Gafletle İhanet
M.Akif CAN
Bu makama neden talip olursunuz?
Siz Olabilirsiniz
Misafir Yazarlar Tümü
Abdurrahman Dilipak
Fabrika ayarlarına dönmek
Alişan Kapaklıkaya
Şimdi o uyuyan GÜZEL
H. Celal Güzel
CHP'nin tarihî utancı
Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN
Oynanan hep aynı
Sema Maraşlı
Hiçbir Erkeğin Şerefi Güvence Altında Değil
23-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Nurdagi Haber ® 2006 - 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım