22-03-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Yeni Sayfa 1
Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı
M.Akif CAN

Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı

   Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı   Nurdağılı bir vatandaş olarak ilçemizin geleceği için bir iki cümlede olsa âcizane fikirlerimi beyan etmek her Nurdağılı vatandaşımız gibi hakkımdır diye düşünüyorum.

   İlçemiz Gaziantep’in Batıya açılan önemli bir kapısıdır.

    İlçe Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e geçiş için tabiri yerindeyse olmazsa olmaz bir kavşaktır. İlçemiz Hatırı sayılır oranda yolcu ve nakliye geçiş güzergâhındadır. Bu güzergâha birde demiryolunu eklersek ne kadar hassas olduğumuzu etrafımızdaki en yakın ilçelerle(İslâhiye, Bahçe, Türkoğlu) kıyasladığımızda bir adım önde olduğu aşikârdır. İlçemiz halkı mazlum, vefakâr, çalışkan, Vatanını milletini seven, toplumsal ayrışmalara izin vermeyen kozmopolitik bir yapısı vardır. Bunun yanı sırada sözüm ona azda olsa bir kısım vatandaşımızın da gelen ağam giden paşam moduna girmesi her geleni alkışlaması hepimizi üzmektedir. İlçe Nüfusu kırsal mahalleleri ile birlikte yaklaşık tabelada 33,000kişi belirtilmiş olsa da bu sayıya en az 5000 Suriyeli mülteciyi de eklersek 38-40.000 civarında bir topluluğa barınma ve iaşe imkânı sağlamaktadır. Bu konuları zaten hepiniz bilmektesiniz. Yalnız bilinmesi gereken birkaç hususu daha hatırlatmak isterim. İlçede Yağ, Un, Şeker mevcut fakat helvayı yapacak ustalara fırsat verilmemektedir. Daha önce ustalığa bürünenler helvaya helva tadından ziyade kabak tadı vermiştir. Diyeceksinizki kabak tadını herkes veremez deseniz de helvaya helva, kabağa kabak tadı vermek eşyanın doğasına uygun olandır. Yukarıda değindim Helva yapacak malzemelerimiz var usta lazım, İlçenin sıkıntılarına gelince;

1. Demiryolu var Yeni yatırımda finansman kaynak Türkoğlu ilçesine akacaktır. Nurdağı Dolmuş durağı gibi geçerken yolcu alınabilecek bir istasyondan ibaret kalacaktır.

2. Normal karayolunun Yanında Otobanda geçmektedir. Fakat yolcu indirip bindirecek otogarımız dahi yoktur vatandaşımız otobanda otostop yapmaktadır.

 3. Arazimiz var etkili tarım yapılamaktadır.Pancar nakliyesi için Tren garı kullanılamamaktadır.

4. Meslek yüksekokulumuz var, Binası gecekondu formatında olup öğrenci ve bölüm sayısı yetersizdir. Oğuzeli, Yavuzeli, İslâhiye(burada 4 yıllık fakülte vardır) ilçelerine baktığımızda öğrenci ve bölüm sayısı bizden çok fazladır.

5. İlgi ve alakasızlıkta dolayı veya ihtiyaçlara cevap verilemediğinden dolayı ilçede konuşlandırılan Mehmetçikler İslâhiye’ye gitti.

6. Tedaş İslâhiye’ye Gitti

7. Gariban ve Başarılı Öğrencilere Burs İmkânı, MYO. Öğrencilerine yurt imkânı yok.

8. Yollarımızın,caddelerimizin,sokaklarımızın darlığı, Malum bazı sokak ve caddeler var ki balkondan balkona atlayabileceğiniz bir konumda yeni inşa edilmiş olup ses çıkarılmamıştır.

9. Başta Nurdağı’nın ilk yerleşim yeri olan Nurdağı’nın aslanlı mahallesinin imar sorunu kat yüksekliği giderilmemiş önceki yönetimler zamanında böyle karar alınmış diyerek üstü geçirilmeye çalışılmakta olup yeniden imar düzenlenmesine gidilmemektedir. Binalar dükkan dahil 3 katla sınırlanmaktadır.

10. Eski Gaziantep yolu kapalıdır.

11. Aslanlı mahallesinin Gaziler Caddesi ile irtibatının kesilmesinin akıl ve mantığa sığmadığı aşikâr olup umursamaz anlayış halen devam etmektedir.

12. Mahalle ve ara sokaklarda yeterli aydınlatma ve kanalizasyon yetersizliği sebebiyle tam bir faciadır.

13. 33.000 Nüfusu olan ilçede Nitelikli Bir lise dahi yoktur.

14. İlçenin ihtiyacı Ne kamu kurumlarına yeni bina. ne de vatandaşlarımız için ibadethane çok şükür şu anda hazır kiler yeterlidir. Eksik olanlar ise vatandaşa iş aş huzur getirecek yatırımlardır. Ölüye değil diriye yatırımdır.

Daha onlarca madde çıkarda laf sahibinden biter diyerek kısa kesiyorum.

   İlçenin bu düzensiz ve geri kalmışlığı tek bugünün eseri elbette değildir. Geçmiş idarecilerle beraber hepsi sorumludur.

Gelelim Konumuza:

   Önümüzdeki Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde İsabetli Kararlar vermemiz lazımdır. Bu güne kadar helva yapmayı beceremeyenler ya tutarsa deyip tekrar sahneye çıkmak için fırsatları değerlendirmektedirler.

   Bu denenmiş vatandaşlarımızın kişiliğini ayrı tutarak idarecilik anlamında bir fiyasko ile sonuçlandırdığı ve tekrar gelmeleri halinde dahi önceki performanslarından farklı bir şey yapamayacakları aşikârdır. Çünkü yönetim bir birikim, kabiliyet ve fedakârlık işidir.Yeniden adayım diyen yapsa önceki hizmetinden yapardı. Bu denenmişlerle siyasette birlikte olmak ilçeye hayır getirmez. Bunun için macera aramaya, Amerika’yı yeniden keşfetmeye, halkın geleceğini şans oyunlarına benzetmeye gerek Yoktur. Önemli olan bireysel başarıdan ziyade toplam kaliteyi tüm Nurdağı’nın huzuru ve menfaatini gözeterek sağlamaktır.

   Mart ayında sandık başına gidilecektir. Halk iradesini sandığa yansıtırken daha dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Burada en büyük görev sorumluluk sahibi alacak akil sahibi insanlarındır. Ortak akıl her zaman iyidir çünkü istişaredir.

Aday belirlerken:

   Her daim Devletinin ve milletinin yanında olan, ahlaklı, faziletli, yolsuzlukla adı anılmayan, Halkta kutuplaşmanın önüne geçecek ,toplumsal barışı sağlayacak halkı ile hiç kavga etmemiş toplumun değerlerine sahip çıkan, İnsanları;dil,din,mezhep,siyaset ayrımı yapmadan kucaklayan,siyaseten kirlenmemiş, yüzü eskimemiş ,pozitif görüşe sahip, insanların acı ve sevincine ortak olan ,toplumda ayrıştırıcı görüşü olmayan,partisinin büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmaksızın ,meşruluğu sorgulanmayacak,her kesimden oy alabilecek, toplumun nabzını tutabilecek,beton ,santral ve devlet ihalelerine, veya akçeli işlere bulaşmamış,ikindiye kadar yatmayan,belediyeyi besiciliğe benzetmeyen,personeline haklarını zamanında veren,oyu bana vermediniz diyerek gidin hizmeti genel başkanını ima ederek ondan isteyin demeyen,birine evet diyebileceğiniz,

Bir aday veya ortak aday Nurdağı’na hayır getirecek kanısındayım..

   Artık devletler ideolojilerle yönetilmiyor. Artık devletler halkı için bilime, eğitime, teknolojiye, refaha, insan haklarına, huzura önem vermektedir. Yatırımını insanını yaşatmak için yapıyor.

   Bu Mart seçimlerinde İnce hesap yaparak, akraba hısım gözeterek değil, Allah rızasını gözeterek hesap yapmalıyız, şahsi hesaplarımızı bir kenara bırakmalıyız...

    İlçemizin Tüten sanayisi Yok, turizmi Yok, Yeterli tarım ve hayvancılığı yok, Öğrenci Kaynağı yok, yok yok larla dolu. Yeni nesilden ümidimizi kesmemek için onlara güvenli ve huzurlu bir ortam için doğru seçim yapmalıyız.

İlçemizi nasıl kalkındırabilir iz’in hesabı yapılmalı. 

   Geçmişte kim ne dediyse o orada kalmalı. Geçmişi karıştırmak Nurdağılıların ahlaki yapısında yoktur. Denenmişler centilmenlik yapıp bir kenarda beklemeli ihtiyaç anında tecrübelerinde faydalanabileceğimiz bir şahsiyetler olarak kalmalıdır.

 Gazi şehrimiz asildir..

   Yanlış kararlarımız bizden sonraki neslimizi de etkiler. Ortak akıl, seçim öncesi birlikte konuşup karar verilmelidir. Ortak akılda birleşmeli herkes en iyisi benim partim derse bu olmaz, yerelle geneli karıştırmamalıyız...

   Burada önemli olan İlçenin menfaati için devlet organları İle uyumlu çalışacak, Halk için devletin kapısını çaldığında soru işaretleri bırakmayacak birini bulmak lazım.

   Gösterilecek aday Nurdağılı biri olmalı. Dışarıdan ithal biri olmamalı; Teşbihte hata olmazsa; düğününüzde mendil çırpan, cenazenizde tabutunuzun bir ucunda tutan yani acınızı, sevincinizi paylaşmayı bilen, Seçimi kaybedince veya görevi bitince haydi bana eyvallah demeyecek, Yani ilçeyi terk etmeyecek halkını öteleştirmeyecek, halka hizmetin hak İÇİN olduğunun bilincinde olan biri olmalı... İnatlaşmak, dünün güneşi ile çamaşır kurutmak kimseye yarar sağlamaz.

   4 yıllık hizmet için verilen Yetkinin seçmenin işaret ettiği seçilmişte kalması sağlanmalı, kişisel hesaplar bir ömür kapatılmalı.Menfaat pazarlığına girişilmemeli..

   Ben mi biz bunları aştık elhamdülillah evvelallah idarecilik ve yönetimin nasıl olması gerektiğini hattimiz nispetinde biliriz.yönetenin yanlışlarını da,her geleni alkışlamamayı,doğru yapana yardımcı olmayı,yanlış yapanı da ikaz etmesini….

ve

Hz.Ömerin sözü gereği Cehenneme en yakın kişi idarecilerin olduğunu;da

Allah devletimize ve milletimize hayırlı olanı nasip etsin.

     Ben yazarsam rahatsız olursunuz…

           Sizi Rahatsız Etmeye geldim…

 

                        Selam ve dua ile       28 Ekim 2018

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-10-2018 15:24 - 293 Okunma
M.Akif CAN yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Bu makama neden talip olursunuz? 08-11-2018 tarihinde eklendi
Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı 28-10-2018 tarihinde eklendi
Hep Alavere ,Dalavere Nurdağılı Memet Hep Sen Nöbete Olmamalı.. 27-05-2018 tarihinde eklendi
Nurdağın'da Şeytanın Bacağını Kim Kıracak… 08-03-2018 tarihinde eklendi
Sağlam kafamı,Sağlam Kalçamı? 30-09-2017 tarihinde eklendi
Nurdağı Meslek Yüksekokulu 26-09-2017 tarihinde eklendi
Hizmete Talip Olun ,Komisyona Değil 27-08-2017 tarihinde eklendi
Bu Bayram Anneler Çocuklarını 12-08-2015 tarihinde eklendi
Türk,Kürt Ayrımı... 05-07-2015 tarihinde eklendi
Bir Teog sınavı 07-04-2015 tarihinde eklendi
Yazarlar Tümü
Selami Kurt
MÜSLÜMAN OLMAK ŞEREFTİR
Ramazan Tuncer
Gafletle İhanet
M.Akif CAN
Bu makama neden talip olursunuz?
Siz Olabilirsiniz
Misafir Yazarlar Tümü
Abdurrahman Dilipak
Fabrika ayarlarına dönmek
Alişan Kapaklıkaya
Şimdi o uyuyan GÜZEL
H. Celal Güzel
CHP'nin tarihî utancı
Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN
Oynanan hep aynı
Sema Maraşlı
Hiçbir Erkeğin Şerefi Güvence Altında Değil
22-03-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Nurdagi Haber ® 2006 - 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım