22-03-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Yeni Sayfa 1
Mütedeyyinlerin yaşadıkları sıkıntıların asıl sebebi
Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN

Mütedeyyinlerin yaşadıkları sıkıntıların asıl sebebi
Kendimi çok kötü hissediyorum Doktor Bey! Bildiğiniz gibi değil.”

Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN
“Sizi bu kadar sıkıntıya sokan nedir anlatır mısınız?”
“Öncelikle kendimden birkaç cümleyle başlayayım isterseniz? Ben çevresinde iyi kötü sevilen, ekonomik durumu iyi olan, insanların danışmak için başvurdukları… biriyim. Anlayacağınız elle tutulur gözle görülür beni sıkıntıya sokan bir şey yok gibi… Ama gelin görün ki kazın ayağı öyle değil.”
“Nasıl yani?”
“Herkese namazı, ibadeti, iyilik yapmayı, kötülüklerden uzak durmayı tavsiye eden ben…”
Anlattıklarından sonra ikimizde derin bir teessür yaşıyoruz çünkü anlattıkları dinlenilecek gibi değil. Ama belli ki anlattıkları daha bitmemiş.
Uzun bir sessizlik oluyor aramızda. Belli ki söylemek istediğini nasıl ifade etmesi gerektiği konusunda sıkıntı yaşıyor danışanım. Bazen sessizlik ânı söylenmek istenen bir ton cümlenin ve duygunun en özlü anlatımıdır. Ve ben bunun için müdahale etmiyorum.
“Evet, insanlara iyilikleri tavsiye eden ve kötülüklerden sakındırmaya çalışan ben, uzun bir süredir söylediklerimin aksi bir hayat tarzı yaşıyorum. En yüce sermayem olan hayatımı ederinden daha aşağı değerdeki şeyler uğruna hovardaca harcamanın sıkıntısı bu biliyorum ama…”
“Ama?”
“Kendime söz geçiremiyorum. Defalarca Rabbime söz verdim ama defalarca bozdum. Yeminler ettim. Ağladım, yakardım ama sonuç hep aynı nefsime mağlup oldum. Herkese akıl veren ben şimdi battığım bu bataklıktan nasıl çıkacağımı bilemiyorum. Son zamanlarda ruhi dengem de iyice bozuldu. Korkuyorum doktor bey, başıma kötü bir şeylerin gelmesinden ve içinde bulunduğum durumdan daha da kötü olmaktan korkuyorum. Rabbimin ihmal etmediğini, imhal ettiğini de biliyorum ve bu sürenin da sonuna geldiğimi hissediyorum. Böyle giderse ya klinik vaka olacağım ya da…”
“Selim bey; içine düştüğünüz bu handikabı anlıyorum bununla birlikte çok sevdiğim bir sözü size hatırlatmak isterim ‘Karanlıklardan herhangi birini tercih etmek aydınlığa ihanettir.’ ve siz farkında olmadan iki karanlıktan birine talipsiniz. Yaşadığınız sıkıntıları anlıyorum ama hiçbir sıkıntı Allah’ın rahmetinden ümit kesmek kadar insanı helak edemez. Çünkü biz biliyoruz ve iman ediyoruz ki: ‘İnsanın çöküşünün durdurulduğu an, kâinatın Yaratıcısına ihtiyacını itiraf edip, aczini kabul ettiği ve her şeyi O’nun takdirine bıraktığı an olacaktır.”
“Ama ben sizin demek istediğiniz şeyi defalarca yapmama rağmen hâlâ bu içinde bulunduğum kötü yaşantıdan kurtulamadım.”
“Kalp temizliğinin en etkili yollarından birisi, gizli ve açık kusurlarımızın bağışlanmasını dilemektir. Gerekirse yüzlerce ve binlerce kez bağışlanma dileğini sürdürmelidir insan. Zira ‘Kalpler tıpkı demir gibi paslanır. Cilası ise bağışlanma dilemektir.’ Gidilecek başka bir merci olmadığına ve olamayacağına göre bize düşen hakiki mercie iltica etmek ve yapabildiğimiz kadar onun emir ve yasaklarına riayet etmektir. Bunu yaparken kalben edilen dua en büyük terapi seansımız olmalıdır çünkü dua bir ümit çığlığıdır.
Son zamanlarda bu durumda olan ve kendi içinde sıkıntılar yaşayan nice insanla görüştüm. Ve son zamanlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin eylem-söylem arasındaki farkın giderek açılmasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Her daim söyleyecek orijinal bir cümlesi olan bir çok insanın iş eyleme geldiğinde büyük sıkıntılar yaşadığına şahit oluyorum. Özellikle mütedeyyin olanların yaşadıkları ruhî problemlerin en büyük sebebinin işte bu farktan kaynaklandığını düşünüyorum.
Umarım yanılıyorumdur. 

http://www.yeniasya.com.tr/yazi_detay.asp?id=15550

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-04-2014 16:08 - 1817 Okunma
Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Oynanan hep aynı 10-02-2015 tarihinde eklendi
Mütedeyyinlerin yaşadıkları sıkıntıların asıl sebebi 07-04-2014 tarihinde eklendi
Gezi Parkı’nın düşündürdükleri 11-06-2013 tarihinde eklendi
Gerçek sevgi 14-05-2013 tarihinde eklendi
Bir de böyle bakmayı deneyin 28-03-2013 tarihinde eklendi
Çocuk eğitimine farklı bir bakış 14-02-2013 tarihinde eklendi
Sonuca değil, sürece odaklanmak 07-02-2013 tarihinde eklendi
Başarı anlayışımız 15-01-2013 tarihinde eklendi
Çocuklarınızla duygularınızı paylaşın 15-01-2013 tarihinde eklendi
AHEKON 2011'in ardından! 03/11/2011 - 15:38 tarihinde eklendi
Yazarlar Tümü
Selami Kurt
MÜSLÜMAN OLMAK ŞEREFTİR
Ramazan Tuncer
Gafletle İhanet
M.Akif CAN
Bu makama neden talip olursunuz?
Siz Olabilirsiniz
Misafir Yazarlar Tümü
Abdurrahman Dilipak
Fabrika ayarlarına dönmek
Alişan Kapaklıkaya
Şimdi o uyuyan GÜZEL
H. Celal Güzel
CHP'nin tarihî utancı
Yard. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN
Oynanan hep aynı
Sema Maraşlı
Hiçbir Erkeğin Şerefi Güvence Altında Değil
22-03-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Nurdagi Haber ® 2006 - 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım