14-11-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Yeni Sayfa 1
Başkan ağlama duvarı değil ,yol gösterici olmalıdır.
M.Akif CAN

   Başkan bir ağlama duvarı değil yol gösterici olmalıdır.

       Başkanın hizmete başladığı gün sağlıklı bir yol alması gerekir bunun için var ise önce geçmişten bugüne kadar gelen,yılan hikayesine dönen sürüncemede olan kendi tasarrufları ile çözülebilecek;

  Belediye ile personeli arasında olan,

  sonra

 Belediye ile vatandaşlar arasında olan,

 son olarakta

 Belediye ile kurumlar arasında yaşanan olumsuzlukları bir çalışma yaparak rapor haline getirilmelidir.Bu çalışma sonucunda var olan ihtilaflı konular masaya yatırılıp taraflarla ortak paydada bir araya gelmelisiniz.

Sonra;

  Kurumun her kimle adli davalık olduğu işler var ise yapılan hukuksuzluklar önceki dönemlerden miras kalmış ise de bunları da kapsayacak şekilde hukuki yönden mevzuatta bir engel yok ise kararlarınız vatandaş lehine olacak şekilde yeniden gözden geçirilmeli ihtilaflar en kolay bir şekilde bitirilmelidir. Arabulucu veya hakem heyeti de oluşturabilirsiniz. Hedef vatandaşla sıfır problem olmalı.

 Unutulmamalıdırki;

 En kötü anlaşma çözümsüzlükten iyidir.

Örnek(Resim,icra,kamulaştırma,emlak,su,imar,ruhsat,alacak-verecek v.b) Çözüm yolu var iken vatandaşı yılların süreceği adli zemine zorlanmamalıdır.Gereksiz zorlamalar idare ve vatandaşın uzun süren davalarla uğraşmalarına sebebiyet verecektir. Halk belediyeyi çözüm üreten yer bilmeli, sorun yumağı değil.Belediye imkanını vatandaşa yansıyacak şekilde adımlar atmalı yardımcı olmalıdır. Örneğin reklam tabela vergisini asgari düzeyde alabilirsiniz,bazı borçlarda uzlaşma sağlanmalıdır.Üretimi teşvik etmeli,belediyeye gelir getirici adımlar atılmalı Gaziantep,Kahramanmaraş ve Osmaniyedeki ticaret odaları ile irtibatlı olup İLÇEYE yatırım yapacak müteşebbisler bulunmalı resmi imkanlar tanınmalı,ünüversite öğrenci sayısı ve bölümü arttırılmalı ilk 5 tercihi içinde ilçemizdeki MYO.nu tercih edenlere 2 YIL boyunca burs(Yasa elvermesede)gibi YARDIM vadi bulunarak öğrenci sayısı arttırılmalıdır. 

  Şehrin düzenine dikkat edilmelidir.Çarpık yapılaşma engellenmeli ilçede toplam kalite ön plana çıkarılarak adil olunmalıdır.Kaldırımlar kamu yararına ait olduğu için esnaf kendi dükkânının önünü yayaların geçişini engelleyecek şekilde kapatmamalı araç parklarını önleyecek levhalar yerleştirilmemelidir.

 Örneğin:Esnafa kaldırım işgalinde en fazla 1 metrelik malzeme sergileme imkanı verilmelidir. Fazlasına müsade edilmemeli.Okul önlerine "ÖNCE YAYA" ikazları yazılmalıdır.

 Başkan zamanını tasarruflu kullanmalı, personelde zamanlamada başkan kadar hassas olmalıdır.. 

  Başkan Halk için de olmalı,temsil konumunu korumalı aynı zamanda kurum içindeki işlerin aksamasını önlemek için de bazı yetkilerini mahiyetindeki yardımcılarına veya şube müdürlerine verebilmelidir. Yönetimin bir orkestra olduğu,tek kişinin orkestranın tüm enstrümanlarını çalmasının mümkün olmadığını bilmelidir.  vatandaş kuruma gelerek her türlü derdini gelip size anlatacak olursa bunun önünü alamazsınız ve başarısız olma ya mahkum olursunuz.

 Başkan bir Ağlama duvarı değil yol gösterici dır.Yol Arkadaşlarınızdan uygun gördüğünüz  kişilere yetkilerinizin bir kısmını devretmekten kaçınmamalısınız.

 Bu sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır.vatandaş kuruma gelerek başkanı saatlerce meşgul etmemeli veya beklememelidir.Gerekirse haftanın bir gününü ekibiniz ile beraber vatandaşı  toplu olarak dinlemeye ayırın görüşmeleri görüntü cihazına kaydedin onları dinlemekten kaçınmayın, notlar almalısınız veya aldırın,takip ettirin sonucu hakkında bilgi isteyin.Gerekirse ilçede akıl insanlardan grub oluşturun meseleleri elbirliği ile çözün.

 Sizle görüşmeye gelenlerin geliş sebebi öğrenilmeli vatandaş yetkilendirdiğiniz yere yönlendirilmeli olaya anında müdahale edilmelidir. Size ulaşamayanlara muhakkak telefonlada olsa dönüş yapınız. vatandaş illa Başkan ile görüşmesi gerektiğini belirtiyorsa konu bir rapor haline getirilerek telefonla konu başkana arz edilmeli talimata uygun hareket edilerek çözüm odaklı davranılmalı kurum önünde veya Bekleme salonunda bekletilmemelidir .

  Sekreter vatandaşa yanlış bilgi vermemeli.

Selam ve Dua ile.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-09-2019 15:32 - 235 Okunma
M.Akif CAN yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Bir şeyler yapmak için 13-11-2019 tarihinde eklendi
GASMEK Binası MYO’na devredilmesi talebimizdir. 25-10-2019 tarihinde eklendi
Başkan ağlama duvarı değil ,yol gösterici olmalıdır. 07-09-2019 tarihinde eklendi
Sizlere ne oldu da; Bir temmuz sabahı : 04-09-2019 tarihinde eklendi
Vatandaşın derdini yerinde dinlemek 16-08-2019 tarihinde eklendi
Taziyemi Yemek Şölenimi? 28-07-2019 tarihinde eklendi
Bir Nesli Kaybediyoruz. 18-07-2019 tarihinde eklendi
Siyaseten Gebe Kalanı Kürtaj Kurtarmaz. 22-04-2019 tarihinde eklendi
Bu makama neden talip olursunuz? 08-11-2018 tarihinde eklendi
Nurdağı'Hak Ettiğini Almalı 28-10-2018 tarihinde eklendi
Yazarlar Tümü
Selami Kurt
YAZIKLAR OLSUN
Ramazan Tuncer
Gafletle İhanet
M.Akif CAN
Bir şeyler yapmak için
Siz Olabilirsiniz
Misafir Yazarlar Tümü
Abdurrahman Dilipak
Biz İstanbul’u bugün kaybetmedik
Alişan Kapaklıkaya
Şimdi o uyuyan GÜZEL
Sema Maraşlı
Başörtülü Diktatörlerin Kur’an Karşıtı Çalışmaları
14-11-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | Z. Defteri | RSS
Nurdagi Haber ® 2006 - 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım